Atlas Vinç

Makaslı Platformlar

Makaslı Platformlar

SONDAJ NEDİR/SU SONDAJI NEDİR ?

Sondaj; Günümüzde Yeraltı Kaynaklarını Yer Yüzüne Çıkarmaya Yarayan Bir Delme Tekniğidir. Bu Teknik Yeraltında Bulunan Su, Sıcak Su, Doğalgaz, Petrol Ve Maden Vb. Rezervleri Arama Ve Çıkartma İşlemlerinde Kullanılır. Günümüzde İnsan Oğlunun Vazgeçilmezlerinden Biri İse Şüphesiz Su’dur. Kullanma Suyu Ve İçme Suyu İhtiyaçlarının Karşılaması İçin Yeraltından Su Çıkarmaya Yarayan Yapıya İse “Su Sondajı” Denir.

 

Yeryüzüne düşen yağışların topraktan sızıp gözenekli yapılardan geçerek geçirimsiz bir tabakada birikmesiyle yeraltısuları oluşur. Boşlukları tamamen yeraltısuyu ile dolmuş olan, bu suyu bir noktadan diğerine iletebilen, tabanında geçirimsiz bir seviye ile sınırlanmış olan su verme özelliğine sahip jeolojik oluşumlara akifer denir. İşte bu oluşumlara Sondaj Makinesi ile, belirli teknik ve ölçüler kullanılarak ulaşılır.Su taşıyan katman (akifer) tespiti için buraya tıklayın.

 

 

Su Sondajı, Yeraltı Formasyonuna Göre Ve İstenilen Su Miktarına Göre Belirlenen Teknik ölçü ve standartlara göre Açılmalıdır. Bu Teknik, Yumuşak Veya Gevşek Zeminlerde Çamurlu-Rotary Sisteminde Olmalıdır. Sert Kaya Bulunan Zeminlerde İse Rotary-Havalı Sistemde Olmalıdır. Yanlış Teknik Seçimi İle Sondaj Açımı Büyük İhtimalle Başarısız Sonuçlanabileceği Gibi Başarılı Gözükse de Kısa Ve Uzun Vade ‘de Randımanlı İşletme Sağlanamaz. Dolaylı Olarak Maliyet Ve Zaman Kaybı Olur.

Formasyonun yapısına göre seçilen sondaj açma tekniği belirlendikten sonra, istenilen su miktarına ve yine formasyonun yapısına göre belirlenen açma çapı ve teçhiz çapı belirlenir. sondaj açımına başlanır ve su veren tabakalar delme esnasından belirlenir. belirlenen su tabakalarına göre sondaj teçhiz edilir ve diğer aşamalar sırasıyla uygulanır.

 

NEDEN TRAKYA SONDAJ?
23 Yıllık Tecrübe Ve Birikimimiz, Liyakat Sahibi Olmamız, Dürüst Ve Güvenilir Bir Vizyon Sahibi Olmamız, Sizleri Mağdur Etmeyecektir. Karşımızdaki Müşteriyi Sadece Maddi Kazanç Olarak Görmüyoruz. Sade Ve Şeffaf Yapımız, Her Zaman Doğruyu Söyleyen Bir Kişiliğe Sahip Olmamız Bugünlere Gelmemizi Sağladı. Bu Sebepten Dolayı Bizimle İrtibata Geçip Ücretsiz Görüşme Veya Keşif Randevusu Alabilirsiniz.

 

Sevgi Ve Saygılarımızla.

chart

Yararlı Sorular

Su Olduğu Daha Önceden Belirlenen Yâda Tahmin Edilen Yerde minimum maliyeti sağlayacak şekilde, su ihtiyaçlarını karşılamak için açılır.

su sondajı istenilen su miktarına göre belirlenen delgi ve teçhiz çapına göre açılmalıdır. bu delgi ve teçhiz çapı DSİ standartlarına göre belirlenen ölçülerin altında olmamalıdır.

Sondaj açmak istediğiniz arazide jeofizik etüt (rezistivite) ölçümü yapmak gerekmektedir. fakat arazinin bulunduğu bölgede önceden açılmış sondajlar var ise bu sondajlar emsal teşkil edeceğinden jeofizik etüt(rezistivite) ölçümü yapmaya gerek olmayabilir.

Diğer Hizmetler