Atlas Vinç

Sepetli Vinç Kiralama

İş makinesi türlerinden birisi olan sepetli vinçler ile yüksek ağırlıklara sahip olan yüklerin bir noktadan alınıp yüksek bir noktaya ulaştırmak mümkün olmaktadır. Yüklemenin, taşınmanın ve sevkiyatın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan sepetli vinçler aynı zamanda işlerin hızlı bir şekilde ilerlemesini de sağlamaktadır.

Sepetli vinçler çeşitli yüksekliklere ulaşabilmektedir. Sahip oldukları platformlar sayesinde belirli aralıklardaki yükler istenilen yüksekliklere çıkarılması mümkün olmaktadır. Sepetli vinçler yük taşımacılığının yanı sıra personel yükseltme ekipmanları olarak da kullanılmaktadır.

20 metreden 84 metreye kadar olan yüksekliklerde güvenle kullanılan sepetli vinçlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Çeşitlerinin bulunması sayesinde de birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bunun yanında hem hareket kabiliyeti bulunan hem de çekilebilen türleri de bulunmaktadır.

Sepetli Vinç Nedir?

Merdiven kullanılarak ulaşılamayan alanlara ulaşılmasını sağlayan sepetli vinçler yangın müdahale ekiplerinden enerji nakil hattı çalışanlarına, yük taşımacılığı yapılan firmalardan bina dış cephelerinde çalışan kişilere kadar çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Sepetli vincin tanımını ise en basit şekli ile ulaşılması zor olan yüksekliklerde personelin güvenle çalışmasını sağlayan ve yüklerin yüksek lokasyonlara çıkarılmasını sağlayan, platformlarında güvenlik önlemlerine uygun olarak tasarlanmış korunaklı alanlar bulunan iş makineleridir.

Sepetli Vinç Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sepetli vinç kiralama hizmetlerinin tercih edilmesi birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bunların içerisinde ilk sırayı insan gücü ile ulaşılması zor ya da tehlikeli olan alanlara ulaşılmasını sağlamasıdır. Bu sayede insan gücünden tasarruf sağlanırken aynı zamanda güvenli bir çalışma ortamı da yaratılır.

Sepetli vinç kiralama hizmetlerinden yararlanmanın sağlamış olduğu bir diğer avantaj ise iş süreçlerinin hızlanmasını sağlamasıdır. Sepetli vinçler ile işçi verimlilikleri artış gösterirken aynı zamanda yüksek lokasyonlara ulaşmak ve gerekli malzemelerin yerleştirilmesi gibi süreçlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Sepetli Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanılmak üzere birbirinden farklı özelliklerde sepetli vinç modelleri bulunmaktadır. Bu kadar çok çeşidinin bulunması sebebiyle de sepetli vinç kiralama hizmetlerine olan talep her geçen gün artmaktadır. Sepetli vinç çeşitleri içerisinde ise şunlar yer almaktadır.

Örümcek Platformlar

Piyasada en çok kullanılan vinç çeşitlerinden olan örümcek vinçlerde yer alan denge ayakları bu ekipmanın örümceğe benzemesini sağladığı için bu isimle anılmaktadır. Kapalı çalışma alanlarında daha fazla kullanılan örümcek platformlar genellikle yürüyüş özelliğine sahip olmaktadır. Ancak yürüyüşün gerçekleşmesi için tüm denge ayaklarının ve platformunun kapalı olması gerekir.

Makaslı Platformlar

Sepetli vinç çeşitleri içerisinde en geniş çalışma alanına sahip olan tür makaslı vinçler olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise hem iç hem de dış mekanlarda kullanıma uygun özellikleri bulunan çeşitlerinin bulunmasıdır. Dikey hareket kabiliyeti bulunana makaslı platformlar aynı zamanda akülü ya da dizel yakıt seçenekleri de bulunmaktadır.

20- 25 Metre Vinç Modellerinin Özellikleri

Şehir içerisinde gerçekleşecek olan operasyonlar için en ideal sepetli vinç seçeneği olan bu modellerin taşıma kapasiteleri 3,5 ton ile sınırlı olmaktadır. Bunun yanında dar alanlarda kullanılabilmeleri hafif kamyon şeklinde olmalarından kaynaklanmaktadır.

30 Metre Vinç Modelleri Özellikleri

Hızlı ve kolay bir şekilde çalışmaya başlama özelliği ile ön plana çıkan bu modeller 7,5 ton kamyonlar ile taşınmaktadır. 30 metre yüksekliklerdeki binalarda ya da reklam panolarında çalışma imkânı sunan bu modeller de şehir içi kullanımına uygun modellerden birisi olmaktadır.

45 Metre Vinç Modelleri Özellikleri

İnşaat alanları ve yüksek yapılarda çalışmayı kolaylaştıran bu modeller 15 tonluk kamyonlar ile taşınmak için uygun modeller olmaktadır.

53 Metre Vinç Modelleri Özellikleri

26 tonluk kamyonlar ile taşınabilen bu modeller çok yüksek noktalara ulaşabilmek için kullanılmaktadır. Belirtilen yüksekliklerde güvenli ve verimli bir şekilde çalışmayı mümkün kılmaktadırlar.

72 Metre Vinç Modelleri Özellikleri

En yüksek noktalara ulaşım imkânı sunan bu modeller 32 tonluk kamyonlar ile taşınmaktadır. Büyük inşaat projeleri gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Vinç Kullanım Alanları Nelerdir?

Sepetli vinç kiralama hizmetlerinden yararlanan birçok farklı sektör bulunmaktadır. Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi çeşitlerinin bulunması ve farklı özellikler sunması sebebiyle temel olarak insan gücü ile yetişilemeyecek noktalara ulaşım imkânı sağlayan sepetli vinçlerin genel kullanım alanları içerisinde şunlar yer almaktadır.

  • Yüksek yapıların dış cephelerine uygulanan sıva, boya ya da montaj gibi işlemlerin yapılmasında,
  • Film ya da dizi çekimleri sırasında gerekli kamera açılarının yakalanması için,
  • Rüzgâr güllerinin periyodik kanat bakımlarının yapılmasında,
  • Enerji santrallerinin ya da direklerinin ve kablolarının bakım ve onarımlarında,
  • Vinil, tabela ya da branda gibi reklamların asılması işlemlerinde,
  • Bacaların bakım ve onarımlarında,
  • Yüksek yapılarda gerçekleşmesi gereken bakım ve onarımlarda,
  • Yüksek ve camlı yapıların temizliklerinde,
  • Büyük depolarda stok sayımı ya da ürün yerleştirmesi gibi alanlarda,
  • Fabrikalarda bakım ve onarım işlemlerinin yanı sıra iş süreçleri gereği yüksek yerlere ulaşılması gerektiğinde sepetli vinçlerden sıklıkla yardım alınmaktadır.

Sepetli Vinç Nasıl Kullanılır?

Sepetli vinçlerin kullanılması her ne kadar pratik bir süreç gibi görünse de son derece önem, bilgi ve deneyim istemektedir. Bu sebeple de sepetli vinç kiralama hizmetleri daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü sepetli vinç kiralama hizmetleri sayesinde sepetli vinçlerin kullanılması için gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olan personele de sahip olunur.

Sepetli vinçlerin tüm kullanım süreçlerinde titizlikle davranılması gerekmektedir. Çünkü bu vinçlerin kullanımında güvenliğin ön planda olması temel kuraldır. Bu sebeple de sepetli vinçler çalıştırılmadan önce bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin içerisinde öncelik genel bakımlarının sağlanmasıdır. Bu bakımlar sayesinde olası arıza ihtimalleri en aza indirilmekle birlikte olası iş kazaları riskleri de önlenmiş olur. Sepetli vinç kiralama hizmetlerinden yararlanılması durumunda ise bu tür bakım ve onarım işlemleri kiralama yapılan firmaya ait olmaktadır. Bu sayede vinç kiralayan firmalar harici bir maliyetin altına girmemiş olurlar.

Sepetli vinçlerin kullanımı sırasında ise mutlaka alanındaki gerekli tüm eğitimleri başarıyla tamamlamış operatörlerin görev alması gerekmektedir. Aksi halde kazalar söz konusu olacağı gibi verimlilik de düşecektir. Bunun yanında çalışma alanında ve ekipmanın çevresinde de iş güvenli yasalarınca belirlenmiş olan kurallara da uyulması gerekmektedir.

Sepetli vinç kiralama ile aynı zamanda alanında uzman operatörlere ulaşmak da söz konusu olmaktadır. Bu operatörlerin alanında uzman olmaları sayesinde de sepetli vinçlerin konumlandırılmasından en hızlı şekilde çalıştırılmasına kadar birçok alanda daha verimli ve hızlı bir şekilde çalışılması sağlanmaktadır.

Sizler de inşaatlardan temizlik işlerine, depo düzenlemelerinden taşınmaya kadar birçok farklı alandaki ihtiyacınız olan sepetli vinç kiralama hizmetleri için Atlas Vinç’e başvurabilirsiniz. İş ortaklarına en iyi çözümleri sunmayı hedefleyen Atlas Vinç, aynı zamanda en iyi fiyatları da vererek iş ortakların kârlılıklarını artırmayı amaçlamaktadır. Uzun süreli ya da kısa süreli olması fark etmeksizin her zaman en iyi hizmeti almak isteyenlerin başvuracağı ilk adres Atlas Vinç olmaktadır.