Vinç kiralama sonucunda vinçler daha çok ağır yükleri kaldırmak, yatay şekilde taşıyabilmek veya bir yerden başka bir yere götürmek amaçlı kullanılabilen bir ağır iş makinesi türüdür. Vincin akşam arasında kaldırma halatı, tek halat ve zincirler yer alır. Vinç çalışması kullanılacak olan işe göre farklılık gösterir. Vinçler genellikle en çok şantiyelerde, gemilerde, inşaat alanında ve rıhtımlarda tercih edilip kullanılır.

Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Vinç çeşitleri kullanılacakları çalışma alanına bağlı olarak farklı özelliklerde tasarlanıp üretilir. Genel olarak rıhtımlarda kullanılacak olan vinç ile inşaatta kullanılması istenen vincin özellikleri farklılık gösterir. Bu yüzden vinç kiralama talebi doğrultusunda kiralanacak olan vincin ne için kullanılması gerektiği, maksimum ne kadar yüksekliğe çıkması gerektiği gibi konuların detaylı olarak bilinmesi gerekir.

Kule Vinç

Kule vinç daha çok rıhtımda ve inşaat alanında kullanılan çok ağır yüklerin kaldırılmasını sağlar. Kule vinç kullanımı için vinç operatörü, vincin tepe bölümünde orta bölümde yer alan kabin içerisinde vinci yönlendirir.

Pergel Vinç

Pergel vinç adı üzerinde 360 dereceye kadar dönebilen bir vinç türüdür. Pergel vinç çeşidi kullanım amacı doğrultusunda sipariş için özel imal edilen bir araçtır. İmal edilmesi sırasında Pergel vincin ne kadarlık bir açıda dönmesi istendiğinin bildirilmesi gerekir.

Sepetli Vinç

Sepetli vinç, daha çok merdiven kullanılmak isteyip ulaşılamayan yerlere ulaşılmak için tercih edilir. Bu vinç en çok itfaiye personeli veya enerji nakil hattı personeli tarafından tercih edilip kullanılır.

Gezgin Vinç

Gezgin vinç modelinin iki tarafında da ray vardır. Bu raya bağlı olarak hareket imkanı sunan, yapılacak işin durumuna göre üretilen özel vinç türüdür. Genellikle en çok elektrik santralleri ve gemi makine daire alanlarında kullanılır.

Tek Ray Vinç

Tek ray vinç adından anlaşılacağı üzere tek bir ray üzerinde hareket eder. Daha öncesinden belirtildiği kapasite durumuna göre yük kaldırmaya yarayan bir iş makinesidir.

Tüm bunların yanı sıra piyasa genelinde daha bir çok kullanılan vinç çeşidi vardır. Özellikle;

  • Paletli vinç
  • Halatlı vinç
  • Zincirli vinç
  • Mobil vinç

Vinç kiralama ile istediğiniz işleri kolayca halledebilmemiz mümkündür.