Vinç kiralama sektörü içerisinde en fazla talep gören vinç çeşitlerinden birisi de sepetli vinçler olmaktadır. Sepetli vinç sektörünün her geçen gün daha fazla gelişmesi ve yeni modellerin tasarlanması sayesinde kullanım alanları da gittikçe büyümektedir. Sepetli vinçlerin bu başarısı dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Bunun yanında vinç kiralama sektörü içerisinde yer alan tüm firmalar hizmet yelpazeleri içerisinde sepetli vinç kiralama hizmetlerine de yer vermektedir.

Özellikle inşaat ve dış cephe işlerinde ihtiyaç duyulan sepetli vinçler eski tip gençlere oranla daha teknolojik ve çok daha üstün yeteneklere sahip olmaktadır. Sepetli vinçleri olan talebin bu kadar fazla olması beraberinde farklı özellikler ile yeni modellerin yaratılmasını sağlamıştır. Temel olarak ise iş sürecinde görev alan kişilerin yüksek alanlarda çalışmasına olanak sağlayan sepetli vinçler kullanılan alanlara göre farklı özellikler de tercih edilmektedir.

Sepetli vinçlerin çeşitlerinin çok fazla olması sebebiyle sepetli vinç kiralama işlemi yapılmadan önce modeller üzerinde detaylı bir inceleme yapılması önerilmektedir. Hem yerleşim birimlerinde hem de sanayi alanlarında her geçen gün daha fazla yaygınlaşan ve kurtarıcı görevi gören sepetli vinçler özellikle yüksek bina inşaatlarında kullanımlarıyla dikkat çekmektedir. Bunların yanında sepet içerisinde çalışan personeller sağlamış olduğu güvenlik sayesinde kendilerini güvende hissederek daha verimli bir şekilde çalışmaktadır. Bu nokta çünkü sepetli vinç çeşitlerindeki iş güvenliği diğer platformlara oranla çok daha fazla olmaktadır.

Sepetli Vinçlerin En Çok Kullanıldığı Alanlar Nereleridir?

Sepetli vinçler toplum tarafından en çok bilinen platform çeşitlerinin başında gelmektedir. Çünkü hem şehirlerarası hem de şehir içi evden eve nakliyat şirketleri yaptığı yükleme ve boşaltma işlemlerinde sepetli vinçleri kullanmaktadır. Bunun yanında insan gücünün yetişemediği yüksekliklere ulaşmak için de sepetli vinçlerden yardım alınmaktadır. Özellikle endüstriyel çalışma alanlarından ve inşaat projelerinde kendisine sıklıkla yer bulan sepetli vinçler montaj ve temizlik işlemleri gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanında reklam ajanslarının afiş asma çalışmaları sırasında da sıklıkla kullandıkları sepetli vinçler itfaiyeciler tarafından da kullanılmaktadır. Sepetli vinçlerin bu kadar geniş alanda kullanılması beraberinde sepetli vinç kiralama hizmetlerinin her geçen gün artmasına ve çeşitlenmesine de sağlamaktadır.

Sepetli Vinçlerin Tercih Edilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Sepetli vinçler sadece afiş asma da binaların bakım, onarım ve temizlik gibi işlemlerinde değil aynı zamanda köprü ya da otoyol yapımı gibi büyük projelerde de kullanılmaktadır. İnsan gücünün yeterli olmadığı noktalarda kullanılan sepetli vinçlerin taşıma kapasitelerini son derece yüksek olması da büyük projelerde kullanımına imkan sağlamaktadır. Bunun yanında işlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan sepetli vinçler sadece büyük projelere değil farklı sektörlere de hizmet vermektedir. Bu özelliklerinin yanında sepetli vinç kiralama ücretlerinin satın almaya oranla daha az maliyetli olması hizmetten yararlanmayı daha cazip hale getirmektedir.

Sepetli vinçlerin bu denli tercih edilmesi diğer bir sebebi ise doğal afetler olmaktadır. Özellikle yangın sırasında bina içerisinde bulunan yangın zehirlerin tahliye edilmesini ve yangın olan katlara direk olarak müdahale edilmesini sağlayan sepetli modeller diğer kurtarma girişimlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Sepetli Vinç Kiralama Hizmetlerinin Tercih Edilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Sepetli vinçlerin geniş bir kullanım alanının bulunduğunu daha önce açıklamıştık. Bu sebeple de şirketlerin önemli bir kısmının elinde sepetli vinç bulunmaktadır. Buna rağmen sepetli vinç kiralama hizmetleri en sık tercih edilen hizmet seçeneklerinden birisi olmaktadır. Bunun ana sebebi ise şirketlerin envanterlerinde bulunan sepetli vinç modellerinin iş süreçleri için yeterli olmaması. Sepetli vinçlerin farklı çeşitlerinin bulunması sebebiyle farklı alanlarda rahatlıkla kullanılması işletmelerin sıklıkla sepetli vinç hizmetlerinden yararlanmasına neden olmaktadır. Özellikle nakliye ve lojistik sektörünün en önemli ekipmanlarından birisi olan sepetli vinçler enerji nakil hattı personelleri ve itfaiyeciler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında binaların dış cephe bakım, onarım ve temizlik gibi işlemlerinde de sıklıkla tercih edilen sepetli vinçler bina yüksekliklerinin farklı olmasından dolayı kiralama hizmetinden yararlanmayı zorunlu kılmaktadır. Bu etkenlerin yanı sıra sepetli vinç kiralama hizmeti sunan firmalarda bulunan tüm farklı çeşitlerin bulunması da işletmelerin sepetli vinç kiralama hizmetlerinden yararlanmaya itmektedir.

Sepetli vinç kiralama hizmetlerinin tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise sepetli vinçlerin düzenli olarak bakımdan geçirilmez zorunluluklarıdır. Bu bakım son derece maliyetli olmaktadır. Bu sebeple de bunları düzenli olarak gerçekleştirilen sepette vinç kiralama hizmetlerinden yararlanmak maliyet tasarrufu açısından daha akılcı bir yöntem olmaktadır. Bunun yanında sepetli vinç kiralama bedellerinin muhasebe defterlerinde gider olarak gösterilmesi işletmelerin vergiden düşmesini sağlamaktadır.

Bu avantajlarını ek olarak sepetli vinç kiralama hizmeti sunan firmalarda görev alan operatörler gerekli eğitimlerden geçen ve alanlarından deneyimli olan kişiler olmaktadır. Bu özellikleri iş güvenliği açısından son derece önemlidir. Çünkü alanında gerekli eğitimleri tamamlamış olan operatörler çalışma alanlarındaki iş kazası risklerini en aza indirerek can ve mal kayıplarının önlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Bunun yanında profesyonel olarak sepetli vinç operatörlüğü yapan kişiler iş süreçlerinin daha hızlı ve verimli bir şekilde ilerlemesini sağlayarak zamandan ve emekten tasarruf edilmesine de olanak sağlamaktadır.