Günümüzde çok fazla yaygın olarak kullanılan iş makinelerinden bir tanesi de vinç çeşitleridir. Çatalca vinç kiralama ile genel olarak insan gücünün yetersiz olduğu durumlarda büyük ve ağır cisimlerin kaldırılması için kullanılan bir iş makinesidir. Vinç ağır iş makinesi olarak bilinir. Yüklerin uç kısmına bağlanarak bir yerden başka bir yere taşınmasına yardım eder. Vinçlerin  kullanım alanı bir hayli farklılık gösterir. İş kollarına bağlı olarak bu durum değişiklik gösterir. Vinçlerin çok fazla çeşidi mevcuttur. Yapı olarak birbirlerine benzeseler de hem kullanım alanı hem de şekil açısından birbirinden farklıdır. İnsan gücünün kaldırmada zorlandığı ve indirmek için çalışan vinçler aynı zamanda dönerek de hareket edebilir.

Vinçler Neye Göre Sınıflandırılır?

Vinçler daha çok amacına ve kullanım alanına göre sınıflandırılır. Her vinç amacına göre farklı çeşitlerde üretilir. Örneğin Çatalca vinç kiralama ile bazı vinç modeli rayların üzerinde manevra yapabilirken bazısı ise seyyar olarak tabir edilen kullanıma uygundur. Hareket kabiliyetine ve kaldırma kapasitesine göre vinçleri sınıflandırmak oldukça mümkündür. Hareket kabiliyeti olarak bilinen vinçler şu şekildedir;

  • Sabit vinçler
  • Paletli vinçler
  • Lastik tekerlekli vinçler
  • Köprülü vinçler
  • Ray üzerinde hareket edebilen vinçler
  • Kule vinçler

Kaldırma kapasitesine bağlı olarak ayrılan vinç çeşitleri ise şu şekildedir;

  • Hidrolik- halaylı vinçler
  • Halatlı vinçler

Vinç çeşitleri yukarıda da bahsedildiği gibi kullanım alanına ve iş koluna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık insan gücünün yerine makineler kullanılmaya başlandı. Forklift iş makinelerinde de görüldüğü üzere her ne kadar az insan gücü olursa o kadar verim elde etmek mümkündür. Tüm bunların yanı sıra gerek kullanım kolaylığı, gerek zaman ve gerek maliyetten de tasarruf edilebilir. Çalışma alanlarında ağır paletler birkaç hamle içerisinde forklift yani başka bir deyişle portif aracı ile taşınabilir. İş gücünün yetersiz olduğu durumlarda imdada yetişen birisi olan vinçler de benzer bir amaç için kullanılır. Böyle bir hizmet için Çatalca vinç kiralama firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.