Ülkemizde özellikle günden güne büyük bir ivme yakalayan vinç kirala hizmetleri her geçen gün büyüyen ve bu sayede çok daha geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren bir sektör olmaktadır. İnşaat sektöründen depolara, fabrikalardan alışveriş merkezlerine kadar birçok farklı alanda sıklıkla ihtiyaç duyulan vinçlerin, her ihtiyaca özel olarak tasarlanmış olan farklı çeşitleri sayesinde iş süreçleri çok daha güvenli ve hızlı bir şekilde ilerliyor.

Temel olarak personel yükseltici ve yük amaçlı olarak ikiye ayrılan vinç kiralama hizmetlerinde çok fazla firmanın olması da sektörde kullanılan dilin çeşitli olmasına sebep oluyor. Çünkü kullanılan tüm ekipmanlar ülkemiz için henüz yeni sayılabilecek kadar kısa zaman önce ülkemizde kullanılmaya başlanmış olmasından dolayı İngilizce karşılıklarının Türkçeleşmesi zaman alıyor. Diğer bir yandan bu amaçla kullanılan ekipmanlar tüm dünyada genel olarak platform olarak adlandırılıyor. Ancak bu kullanım çok fazla çeşitliliğin bulunduğu bu sektör için ne yazık ki yeterli olmuyor. Çünkü sadece personel yükseltici platformlar dahi kendi aralarında birçok alt başlığa ayrılıyor. Bu durum aynı zamanda kiralık vinç fiyatları çeşitlenmesine de neden oluyor. Sizler de platformların çeşitlerini ve hangi amaçla kullanıldıklarına hâkim olarak iş süreçleriniz için en uygun olan platformu tercih edebilir ve sizin için en uygun kiralık vinç fiyatları ulaşabilirsiniz.

Personel Yükseltici Platformlar Nelerdir?

Personel yükseltici platformların en önemli özelliği yüklerin belirli bir pozisyona getirilmesi değil, bir alanda çalışacak olan personeli çalışma alnına güvenli bir şekilde yükseltmesidir. Platformalar sayesinde personeller kullanacakları malzemeler ile istedikleri yükseğe çıkarak çalışma imkânı yakalamaktadır. Farklı çalışma alanlarının bulunmasından dolayı farklı özelliklerde personel yükselticileri bulunmaktadır.

Makaslı Platformlar

Dikey olarak yükselip alçalabilen makaslı platformların en büyük özelliği diğer seçeneklere oranla daha fazla çalışma alanına sahip olmasıdır. Diğer türlere oranla daha geniş bir platformlarının bulunmasından dolayı daha geniş alanlarda daha az hareket ile çalışılabilir. Kendi aralarında ise akülü, dizel ya da çekilebilir olarak türlere ayrılmaktadır.

Eklemli Platformlar

Yatay erişim yapabilen bu platformlar sayesinde engelli alanlarda kolaylıkla çalışma imkânı bulunur. Daha küçük platformlara sahip olmalarına rağmen erişim kabiliyeti daha yüksek olmasından dolayı özellikle yatay ya da engelli işlerde kullanılmak üzere tasarlanmışlardır.

Teleskopik Platformlar

Genellikle dizel yakıt ile çalışan teleskopik platformların da platform genişlikleri makaslı platformlara göre daha küçük olmaktadır. Bunun yanında sepet ile bomları arasında yer alan jib bom sayesinde operatörlerin erişim kabiliyetleri artmaktadır.

Dikey Platformlar

Makaslı platformlar gibi dikey olarak yükselip alçalabilen dikey platformların çalışma alanı ve yük kapasitesi açısından makaslı platformlardan daha küçük olmaktadır. Denge ayaklarının bulunması daha stabil bir çalışma alanı sunmasının yanında akülü ve çekilebilir olarak sınıflara ayrılmaktadır.

Örümcek Platformlar

Denge ayaklarına sahip olan örümcek platformlar düşük ağırlıkları oldukları için hassas zemini bulunan alanlarda kullanıma uygun olmaktadır. Özellikle iç mekanlarda kullanılan örümcek platformlarda akü kullanıldığı için egzoz dumanı maruziyeti de ortadan kalkmaktadır. Genellikle palet sistemi ile yürüyüş yapan örümcek platformlar ayrıca tekerlekli modellerinin bulunması da mümkün olmaktadır. Ancak denge ayaklarının kurulması ile operasyona başlanabilmesinden dolayı da tamamen inik pozisyonunda yürüyüş yapabilirler.

Römorklu Platformlar

Başka bir taşıt ile çekilmesi gereken römorklu platformlar denge ayaklarına sahip olmaktadır. Bu sebeple de örümcek platformlar ile benzerlik gösterirler. Genellikle akülü modelleri tercih edilse de hem akülü hem de dizel yakıt ile çalışan modelleri bulunmaktadır. Ülkemizde çok fazla tercih edilmemektedirler.

Araç Üstü Platformlar

Kamyon, kamyonet ya da minibüs gibi bir aracın üzerine monte edilen ve bom yapısı bulunan platformlara araç üstü platformlar adı verilmektedir. Denge ayaklarının bulunmasının yanında yükseltme işlemlerinde en yüksek noktaya ulaşabilen platform çeşidi olmaktadır.

Vinç Kiralama Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Kiralık vinç fiyatları birçok farklı faktör tarafından etkilenmektedir. Bunların içerisinde öncelik ekipmanın ne kadar süre ile kiralanacağıdır. Vinçler saatlik olarak kiralanabileceği gibi aylık olarak da kiralanmaktadır. Süre seçimi tamamen projenin gereksinimlerine uygun olarak belirlenmektedir. Bunun yanında sürenin uzaması ile kiralık vinç fiyatları arasında ters orantı bulunmaktadır. Bu sebeple de kiralana süre ne kadar uzun olursa maliyette o oranda düşecektir.

Kiralık vinç fiyatlarını etkileyen bir diğer etmen ise çalışma lokasyonu olmaktadır. Projenin gerçekleşeceği alan merkezimize ne kadar yakın ise maliyetler de o oranda düşecektir. Bunu yanında çalışılacak alandaki trafiğin de göz önüne alınması gerekmektedir. Trafiğin yoğun olduğu ya da dar sokaklar da kiralık vinç fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Vinç Kiralarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Söz konusu vinç kiralama hizmetleri olduğunda doğru vinçin kiralanması işin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi açısından son derece önemli olmaktadır. Bu sebeple de vinç kiralamadan önce kiralık vinç fiyatları yanı sıra diğer bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu noktaların başında ise yükün ağırlığı bulunmaktadır. Özellikle personel yerine yük taşıma amacıyla yapılan kiralamalarda taşınacak yüklerin ortalama ağırlıkları vinç kiralama konusunda öncelikli paradigmanız olacaktır.

Bunun yanında çalışma yapılacak olan yükseklikler de önemli olmaktadır. Farklı vinçler ve platformlar, farklı yüksekliklere ulaşabildikleri için çalışma alanlarının yüksekliklerine uygun olan platform ya da vinçlerden tercih edilmelidir.

Son olarak çalışma yapılacak alana uygun olan vinçlerin seçilmesi gerekmektedir. Çalışma yapılan alanın genişliğinin yanı sıra zemini ve hava koşulları gibi etmenlerin de göz önüne alınması çalışma ortamının güvenli olmasını sağlamasının yanı sıra çalışmanın kolaylaşmasın da sağlayacağı için verimliliği arttıracaktır.

Vinç Kiralama Fiyatları

Gerek yük gerekse de personel için vinç ve platform kiralama hizmeti araştırması yaparken verimliliği ve güvenliği ön planda tutan ve bunların önemini anlayan alanında öncü ve profesyonel bir kiralama şirketi ile çalışmak istiyorsanız o zaman sizin için en uygun seçenek Atlas Vinç olacaktır. Uzun ya da kısa süreli olması fark etmeksizin ihtiyacınıza en uygun vinçleri bulabileceğiniz Atlas Vinç ile sizler de iş süreçlerinizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir ve projelerinizi zamanında teslim etmenin haklı gururunu yaşayabilirsiniz. İş ortaklarına en iyi çözümleri sunmak için sürekli olarak çalışan ve kendisini geliştiren Atlas Vinç’in sunmuş olduğu hizmetler içerisinde şunlar yer almaktadır. Planlama, tahmin, vinç yerleştirme, operatör ve mobilizasyon bulunmaktadır.

İş ortaklarına en iyi iş çözümlerini sunana Atlas Vinç, bunu sağlamak için farklı vinç çeşitlerini hizmet yelpazesinde bulundurmaktadır. Bu sayede her türlü ihtiyaca istenildiği zaman ve istenildiği şekilde cevap vermemiz mümkün olmaktadır.

Kiralık vinç fiyatları konusunda da her zaman iş ortaklarını yanında yer alan Atlas Vinç, yüksek kalitedeki hizmetlerini en uygun fiyatlara sunmaktadır. Profesyonel hizmet anlayışımızın yanı sıra verimlilik ve güvenli çalışma ortamları yaratma gibi konulara öncelik vermemizden dolayı da sektörün öncü şirketlerinden birisi olmaktayız. Her zaman daha iyi ve daha gelişmiş hizmeti sunabilmek için gelişmeye ve iş ortaklarımızın memnuniyetlerini artırmaya devam ediyoruz.