Platform kiralama hizmetleri her geçen gün daha fazla sektör tarafından kullanılmayan başlaması bu alandaki taleplerin artmasına da neden olmuştur. Bu durum alanında uzman operatörlerin bulunmasını zorlaştırmaktadır. Ancak eğitimsiz operatörlerin yapacağı tüm kazalar ve verecekleri tüm zararlardan işletmeler sorumlu olmaktadır. Bu sebeple de platform kiralama hizmeti sunan firmaların bünyelerinde gerekli eğitimleri tamamlamış ve belgelerini almış kişileri çalıştırmaları önem arz etmektedir.

System Card Nedir?

Platform kiralama işinde görev alan kişilerin sahip olması gereken sertifikaların başında System Card gelmektedir. Almanya’da bulunan büyük bir platform kiralama organizasyonu olan System Lift tarafından üretilen bu ürün personel kaldırma platformları, personel kaldıran platformlar ve yük kaldıran makinaların kullanımı için eğitim vermektedir. System Card almak için alınan eğitimin içeriği ise ISO 188782: 2004 oluşturmaktadır.

Eğitimin Amacı Nedir?

Makaslı platform kiralama gibi hizmetleri veren alanlarda iş makinalarını kullanan operatörleri mesleki eğitimlerinin verilmesi oluşabilecek kaza risklerini en aza indirmektedir. Öncelikle çalışanların can güvenliği olmak üzere mal güvenliği ile çalışma yaptığı sahada ikinci ve üçüncü kişilerin can ve mal güvenliklerini tehdit edebilecek riskleri en düşük seviyeye indirmek için verilmektedir. Bu sayede iş güvenliği artarken işten alınan verim de artmaktadır.

System Card Avantajları Nelerdir?

System Card sahip olan operatörler ile çalışmak makaslı platform kiralama gibi hizmetlerin daha etkin bir işgücü ile verilmesini sağlamasının yanı sıra yasal bir güvence de sağlamaktadır. Bu yeterlilikteki operatörler ile çalışmak aynı zamanda tüm çalışmalarda kaza risklerinin minimum seviyeye indirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca gerekli eğitimlerden başarı ile geçerek System Card sahibi olan operatörler ile çalışmak platformların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu durum hem para hem de zaman tasarrufu elde etmeniz için son derece önemlidir. Çalışanlarınızın daha profesyonel olmasını sağlayan System Card aynı zamanda ülkelerin işçi sağlığı ve güvenliği kanunu esas alır. Bu sayede sistem kart sahibi olan operatörler ülkemizdeki geçerli olan iş güvenliği yasaları hakkında da geniş bilgi sahibi olur.

System Card Eğitimlerinin İçerikleri Nelerdir?

System Card eğitim 2 temel alana ayrılmıştır. Bu alanlar teorik ve pratik eğitimlerdir platform operatör adayları öncelikle teorik eğitim alarak iş kanunu ve iş güvenliği kanunu hakkında geniş bilgiler alır. Bunun yanında kullanacağı platform ya da platformlar hakkında teknik bilgilerde yine eğitimin teorik kısmında operatör adaylarına verilmektedir. Teori eğitimi içerisinde yer alan diğer konular içerisinde personel kaldırma platformlarında davranış kuralları, platformların iş güvenliğine uygun olarak nasıl kullanılıp sürdüreceği, çalışma sahalarında bulunan risklerin doğru bir şekilde analiz edilmesi, iş sahasında çalışma güvenliğinin nasıl sağlanacağı, kaza senaryoları, kişisel koruyucu donanım ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Teorik eğitimin aşaması tamamlandıktan sonra operatör adaylarına pratik eğitim verilmektedir. Pratik eğitimde adayların teorik eğitimde almış oldukları tüm bilgiler uygulama ile gösterilir. Bu sayede alınan bilgilerin daha iyi öğrenilmesi ve uygulama ile teori nasıl farklılıklar olduğunu görebilmesi açısından avantaj sağlar. Uygulama eğitimi sayesinde operatör adaylarının kullanacağı herhangi bir platform güvenli bir şekilde nasıl süreceği ve kullanacağı ayrıntılı olarak öğretilir. Bunun yanında pratik eğitimlerde operatör adaylarının çalışacakları platform tüm türlerinde oluşan teknik arızaların hakkında da geniş bilgi sahibi olurlar. Ayrıca arızalı dönemlerinde davranışların neler olması gerektiği de yine bu eğitimler içerisinde verilmektedir. Hem teorik hem de pratik eğitimler sayesinde operatör adayları eğitim aldıkları platformların sorunsuz bir şekilde kullanacak donanıma sahip olmaktadır.

Sınav

Platform operatör adaylarının System Card hak kazanabilmesi için sadece eğitimleri alması yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda alınan teorik ve pratik eğitimler ile ilgi olarak uygulanan sınav ve testlere katılarak başarı sağlamaları da gerekmektedir. Teori ve uygulama derslerinde gördükleri tüm bilgileri kapsayan yazılı bir sınav olurlar. 20 soruluk olan bu sınava en az 17 doğru cevabın verilmesi operatör adayının başarılı sayılmasını sağlamaktadır.

System Card Almak için İstenilen koşullar Nelerdir?

System Card almak isteyen kişilerin taşıması gereken özelliklerin başında 18 yaşını tamamlamış olmaları bulunmaktadır. Ayrıca hem bedensel hem de ruhsal olarak herhangi bir özrünün bulunmaması da gerekmektedir. Bunun yanında eğitime katılmak isteyen adayların koruyucu donanımlarını yanlarında bulundurma zorunlulukları bulunmaktadır. Kişisel koruyucu donanımlar içerisinde baret, paraşüt tipi emniyet kemeri, fosforlu yelek ve iş ayakkabısı bulunmaktadır.

System Card Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Planlama hizmetlerinde çalışmak isteyen operatör adaylarının System Card eğitimini başarıyla tamamlamış olmaları gerekmektedir. Sertifikalarını almış adayların 2 ile 5 yıl arasında geçerlilik süreleri dolmaktadır. Geçerlilik süresinin dolması durumunda operatörlerin yenileme eğitimlerine katılma zorunlulukları bulunmaktadır. Sertifikalarda süre sınırının bulunmasının temel sebebi iş sağlığı ve güvenliği yasalarının sürekli olarak değişmesi ve gelişmesi, oluşan kazalardan ve yeni geliştirilen risk senaryolarından yeni çıktıların elde edilmesi platform endüstrisinde yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması gibi sebepler bulunmaktadır. Bunların yanında insanların sürekli olarak aynı işte çalışmaları zaman içerisinde bazı noktaları unutmasına neden olmaktadır. Bu noktaların tekrar hatırlanması içinde yenileme eğitimlerine katılmaları zorunludur.

İş kazalarından işverenlerin ve işveren vekillerinin direkt olarak sorumlu olması sebebi ile işletmelerinde yeterli eğitimleri almış operatörlerin çalıştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu sayede kaza riskleri önlenerek daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturulur.