Erişilmesi güç olan bölgelere erişilmesini sağlayan makaslı platformlar birçok farklı sektörde birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. İş akışlarını büyük ölçüde kolaylaştıran makaslı platformlar genellikle inşaat sektörü içerisinde tercih edilmektedir. İnşaat süresince malzemelerin üst katlara taşınmasının yanı sıra inşaat cephesinde personelin rahat ve güvenli bir şekilde çalışmasına olanak sağlayan makaslı platformlar dikey olarak çalışmaktadır.

İnşaat sektörünün yanı sıra yüksek katlı binaların dış cephe temizlik işlerinde, fabrikada ve market gibi işletmelerin depolarında sıklıkla kullanılmaktadır. Birbirinden modelleri bulunan makaslı platformlar iç ve dış mekanlarda kullanıma uygun olmaktadır. İnsan gücünün daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan makaslı platformlar aynı zamanda uygun kiralık vinç fiyatları sayesinde her sektörde istenilen zamanda kullanılabilmektedir. Yüksekliklere hızlı bir şekilde ulaşım sağlayan makaslı platformlar aynı zamanda personelin ve malların güvenliğini de sağlamaktadır.

Makaslı Platform Çeşitleri Nelerdir?

Makaslı platform çeşitlerinin bilinmesi iş gereksinimleri için doğru tercihlerin yapılmasını sağlamaktadır. İş süreçleri ile makaslı platform çeşitlerinin eşleşmesi ise birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Tüm platform modellerinin ortak noktası yüksek alanlara personel ya da mal iletilmesi olmakla birlikte kullanım amaçları bakımından birbirinden farklılık göstermektedir.

Makaslı platform çeşitleri içerisinde ilk sırada manuel makaslı platformlar bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere tamamen insan gücüne dayalı olarak çalışmaktadır. Bu platformlar yükseltmek istendiğinde üzerinde bulunan pedallar sayesinde istenilen seviyeye ulaşılabilinir. Platform indirilmek istendiğinde ise el freni kolunun çekilmesi gerekir.

Makaslı platform çeşitleri içerisinde akülü modelleri de bulunmaktadır. Özellikle iç mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan bu modellerin dış mekanlarda kullanılması durumunda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Sessiz çalışması sebebiyle iç ortamlara son derece uygun olan akülü makaslı platformlar 16 m yüksekliğine ulaşabilmektedir. Platformların genişliği ise akülü makaslı platformun modeline göre değişiklik göstermektedir.

Dış anlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan dizel makaslı platformlar yüksek sesle çalıştıkları için iç mekanlarda kullanılmazlar. Ayrıca dizel motorun çevreye yaymış olduğu egzoz dumanı da iç mekanlar için uygun değildir. Dizel makaslı platformların dış mekanlarda kullanılması nasıl sağlayan en önemli özellikleri ise sert hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi ve engebeli arazilerde rahat bir şekilde kullanılmasıdır.

Makaslı platform çeşitleri içerisinde ayrıca tek makaslı ve çift makaslı platform modelleri de bulunmaktadır. Tek makaslı platform modelleri genellikle manuel ve akülü olarak çalışırken bazı modellerinde aşırı yük uyarısı veren sistemler bulunmaktadır. Çift makaslı platform modelleri ise çift makas kullanılarak tasarlanmışlardır. Bu modeller de akülü ya da manuel sistem kullanırlar tek makaslı platformlara göre daha yüksek yerlere uzanabilirler.

Makaslı Platformların Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Vinç kiralama hizmetleri içerisinde en fazla tercih edilen seçeneklerden birisi olan makaslı platformlar, uygun kiralık vinç fiyatları sahip olmasının yanı sıra kullanıcılarına birçok farklı avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların başında ise daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek maliyetleri sahip olan makaslı platformların kiralanarak maliyetin düşürülmesini sağlamasıdır. Bunun yanında insan gücü ile taşınamayacak yüklerin istenilen yüksekliklere kısa süre içerisinde taşınabilmelerini sağlamaktadır. Makaslı platformların sahip olduğu diğer önemli avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi makaslı platform ölçüleri kullanım alanlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişik ölçülerde tasarlanmaktadır. İş türüne ve süreçlerine uygun olarak seçilen makaslı platformlar ile istenilen yükseklerde rahat ve güvenli çalışma ortamları oluşturulabilir.

Birçok sektörde iş süreçlerinin hızlı bir şekilde tamamladı farklı açılardan önemlidir. İş süreçlerinin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için çok sayıda çalışan istihdam edilmesi gerekebilir. Ancak bu durum işletmeler açısından maliyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Diğer bir yandan makaslı platform kiralamak birden fazla kişinin yapacağı işi bir ya da iki kişinin yapabilmesine olanak sağladığı için işletmelerin maliyetlerden tasarruf etmesine sağlamaktadır. Bunun yanında iş süreçlerinin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan makaslı platformlar işletmelerin zamandan tasarruf etmelerini de sağlamaktadır.

Makaslı formların sağlamış olduğu bir diğer avantaj ise birden çok kata sahip olan yüksek binaların temizlik ve bakım onarım işlerinin rahat ve güvenli bir şekilde yapılmasıdır. Makaslı platformlar sayesinde bakım, onarım ya da temizlik işleri için gerekli olan ürünler kolaylıkla istenilen katlara çıkartılabilir iken aynı zamanda personellerin de güvenli bir şekilde işlerini daha rahat yapmasını sağlamaktadır.

Makaslı platformların modellerine göre hem dikey hem de yatay bir şekilde hareket edebilmeleri sayesinde personellere daha geniş bir çalışma alanı sunmaktadır. Bunun yanından farklı noktalara ulaşmak için makaslı platformun hareket ettirilmesine de gerek bulunmamaktadır. Bu aynı zamanda zamandan tasarruf edilmesini de beraberinde getirir.

Makaslı platformların en sık kullanıldığı sektörlerin başında gelen inşaat sektörü faaliyetleri sırasında gerek tadilat gerekse de yapım aşamasında makaslı platformlar katlar arasında hızlı bir şekilde hareket edilmesini sağlamaktadır. Bu durum inşaat sektöründe insan gücünün daha verimli bir şekilde kullanılmasından imkan sağlar.

Bunların yanında makaslı platformların sağlam yapıları ve güçlü motorları sayesinde yüksek ağırlıktaki yükler istenilen yüksekliklere kısa süre içerisinde çıkartılabilir. Yatay olarak da hareket etmeleri sayesinde özellikle depo gibi alanlarda yüklerin daha rahat yerleştirilmesine olanak sağlar. Tüm bu avantajlarına ek olarak yük taşıma işinde minimum efor sarf edilmesi sağlanır.